Przesiewanie ziemi ogrodowej – na czym polega?

Wzrastająca tendencja do dbania o środowisko i prowadzenie ekologicznego trybu życia wzmaga w nas potrzebę zadbania o naszą planetę, co można robić na wiele sposobów. Jedni wybierają odnawialne źródła energii, inni sadzą na swojej działce więcej drzew czy stosują się do zalet ruchu „zero waste”. Co to wszystko ma wspólnego z przesiewaniem ziemi ogrodowej? Jeżemy wyrównujemy teren pod zabudowę bądź dysponujemy sporą ilością nieprzesianej ziemi, warto jest wynająć przesiewacz i odseparować śmieci i odpady od zdrowego czarnoziemu. Pozwoli nam to zaoszczędzić pieniądze, uzyskać tony dobrej ziemi, a nawet zarobić.

Cena wynajęcia przesiewacza bębnowego

Wynajęcie przesiewacza do przesiewania ziemi ogrodowej to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, a wszystko kryje się w liczbach. Prosta matematyka pokazuje nam, że lepiej jest ziemię przesiać niż nieprzesianą zawieźć do skupu. Zastosowanie się do tego drugiego wynika z niewiedzy. Wiele osób sądzi, że śmieci i trawa powodują, że ziemia waży dużo więcej. Jest to nieprawda. Najwięcej waży sama ziemia. Kamienie, glina, szkło lub drobny metal to odpady bardzo lekkie. Wywóz ziemi jest często droższy niż koszt wynajęcia przesiewacza. Tutaj cena wynajmu wynosi około 250 zł netto czasu pracy maszyny i operatora (w tym paliwo do maszyny). Do tego należy też doliczyć dojazd. Przesiewacze bębnowe (np. PRONAR MPB 14.44) ciągnięte są zwykle przez ciężarówki. Koniec końców to i tak tańsze rozwiązanie niż wywóz, bo w ciągu całego dnia pracy przesiewacz bębnowy jest w stanie przesiać od 300 do nawet 900 ton ziemi. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że wszystko zależy od umiejętności operatora koparki, rodzaju ziemi czy warunków pogodowych. Przesiewanie praktycznie nie jest możliwe w czasie deszczu, a ziemia powinna być jak najsuchsza. Podsumowując ten segment, cena wynajęcia przesiewacza na jeden dzień będzie oscylować w okolicy 2 tys. zł. Gdzie tu zarobek?

Przesiewanie ziemi ogrodowej – jak na tym zarobić?

Mamy działkę, mamy ziemię do przesiania, wynajmujemy przesiewacz. Po skończonej pracy uzyskaliśmy kilkaset ton ziemi. Zapłaciliśmy około 2,5 tys. zł za usługę. Co dalej? Przyjmując najgorszy scenariusz, czyli efektywność rzędu 300 ton wypracowanych w ciągu dnia, na sprzedaży ziemi zyskamy 9 tys. zł, ponieważ jedna tona w skupie kosztuje 30 zł. Po odjęciu ceny usługi przesiewania ziemi ogrodowej zyskujemy 6,5 tys. czystego zysku. W tym miejscu można też dodać koszt pracy koparki, jeżeli nie dysponujemy własną, ale przesiewanie ziemi to wciąż opłacalne i ekologiczne rozwiązanie. Dla porównania można też obliczyć cenę zbytu za więcej ton np. (800 x 30 zł) – 2500 zł = 21,5 tys. zł. Dlatego też zamiast ziemię wyrzucić warto ją przesiać, by potem móc wykorzystać ją we własnym ogrodzie lub po prostu sprzedać.

Wynajem przesiewacza – o czym należy pamiętać?

Koszt wynajęcia przesiewacza to około 250 zł netto na godzinę. W tej cenie mieści się opłacenie paliwa do maszyny, czasu pracy pracownika, jak i działanie samego przesiewacza. Zazwyczaj usługodawcy liczą osobno wynajem koparki i przesiewacza. Połączenie jednego z drugim sprawi, że cena będzie wyższa. Ponadto po stronie klienta stoją dodatkowe opłaty takie jak zawiezienie maszyny na miejsce pracy. Trzeba pamiętać, że tutaj też w grę wchodzi czas kierowcy oraz paliwo do ciężarówki. Niemniej jednak obliczenia wskazują, że przesiewanie ziemi ogrodowej jest jak najbardziej opłacalne.