Przesiewanie ziemi – cena

Cena przesiewania ziemi może być w gruncie rzeczy różna i zwykle uzależniona jest od wielu czynników. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę to, ile tej ziemi jest i jakiego typu jest to ziemia. Mówimy tu o przesiewaniu ziemi przesiewaczem bębnowym. Bardzo wolno i nieskutecznie przesiewa się ziemię mokrą, ponieważ przylepia się ona do struktur przesiewacza, powodując, że na taśmie z odpadami mogą znajdować się grudki mokrej ziemi. Prędkość i skuteczność działania maszyny będzie też zależeć od korelującej z nią koparki i doświadczenia operatora. Jeżeli pracownik zapcha przesiewacz, tempo pracy z pewnością spadnie. Ładowanie ziemi powoli w tym przypadku jest znacznie skuteczniejsze i szybsze niż wyścig operatora koparki z samym sobą i robienie tego bardzo szybko. Zwykle jednak cena pracy przesiewacza i operatora przeliczana jest na godzinę. Przesiewanie ziemi – cena. Ile więc wynosi ta stawka?

Ile kosztuje przesiewanie ziemi?

Jak już zostało to wspomniane, przedsiębiorcy zajmujący się usługą przesiewania ziemi przesiewaczem bębnowym (np. PRONAR MPB 14.44) zwykle przeliczają czas pracy maszyny i operatora na stawkę godzinową. Cena wynajmu przesiewacza i operatora wynosi około 250 zł netto na godzinę. Klient musi się jednak liczyć z tym, że koszt dojazdu również leży po jego stronie. Maszynę zwykle ciągnie ciężarówka. Im większa odległość od firmy do klienta, tym wyższa opłata za dojazd. Warto wziąć pod uwagę fakt, że przesiewanie ziemi jest praktycznie niemożliwe w czasie deszczu, więc dobrze jest wcześniej sprawdzić pogodę. Za osiem czy dziesięć godzin przesiewania przyjdzie nam zapłacić 2-2,5 tys. zł.

Przesiewanie ziemi – cena a zysk

Dlaczego przesiewanie ziemi to nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne rozwiązanie? Prawda tkwi w pieniądzach. W ciągu jednego dnia pracy przesiewacz bębnowy jest w stanie przesiać od 300 do nawet 900 ton ziemi. Za usługę przyjdzie nam zapłacić około 2,5 tys. zł + dojazd. Jedna tona ziemi w skupie kosztuje 30 zł za worek. Zakładając, że maszyna przesieje 500 ton ziemi w ciągu jednego dnia, klient uzyska kopiec o wartości 15 tys. zł (Ponad 2 tys. zł będzie kosztowała usługa). Pokazuje to prostą zależność, że brudną i zanieczyszczoną ziemię lepiej przesiać niż wyrzucić bądź sprzedać od razu. W gruncie rzeczy śmieci, trawa i kamienie ważą o wiele mniej niż czysta ziemia dobrej jakości. Na przesiewaniu ziemi można jeszcze zarobić lub wykorzystać kruszec podczas projektowania wymarzonego ogrodu, parku lub skweru.

Do kogo adresowana jest usługa przesiewania ziemi?

Cena przesiewania ziemi jest stała, a z usługi mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa. Warto jednak pamiętać, że przesiewacz i cena jego pracy to koszt działania samej maszyny i operatora. Firmy oferujące usługę przesiewania ziemi osobno liczą wynajem koparki, jednak wszystko wskazuje na to, że klient i tak wyjdzie na usłudze na plus, jeżeli uda mu się przesianą ziemię sprzedać. Cena za przesiewanie ziemi nie jest więc wygórowana, a sama usługa odsłania przed klientem nowe możliwości.