Przesiewanie ziemi przez sito – ekologiczna droga do ekonomii

Przesiewanie ziemi przez sito to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie na miarę XXI wieku. Pozwala na odseparowanie odpadów od zdrowej ziemi, którą później można ponownie wykorzystać np. wysypując ją w swoim ogrodzie lub sprzedając. Czy na usłudze przesiewania ziemi da się jeszcze zarobić? Tak, bo całodzienna praca przesiewacza bębnowego PRONAR MPB 14.44 potrafi dać obfite owoce pracy w postaci nawet kilkuset ton przesianej ziemi. Warto dodać, że jedna tona czarnoziemu kosztuje około 30 zł. 

Ile kosztuje przesiewanie ziemi przez sito?

Koszt przesiewania ziemi przez sito nie jest uzależniony od tego, ile ton czystej ziemi wyjdzie z maszyny, ale jak długo będzie ona pracować. Mowa tu o cenie za godzinę pracy operatora i przesiewacza, która zwykle w wynosi około 250 zł netto na godzinę. Do tego należy doliczyć dojazd, gdyż maszyna musi być ciągnięta przez ciężarówkę, na co zwracają uwagę usługodawcy oferujący przesiewanie ziemi. Im większa odległość do klienta, tym wyższa opłata. W gruncie rzeczy jednak za osiem czy dziesięć godzin przesiewania ziemi przez sito przyjdzie nam zapłacić od 2 do 2,5 tys. zł. Warto przypomnieć, że zysk ze sprzedaży przesianej ziemi i tak przebiję tę kwotę co najmniej dwukrotnie.

Na czym to polega? Jak działa przesiewacz bębnowy?

Przesiewanie ziemi przez sito przesiewacza bębnowego wymaga korelacji maszyny z operatorem koparki. Podane wyżej kwoty, jakie przyjdzie nam zapłacić za wynajem usługi przesiewania ziemi, nie wliczają w to koparki. Trzeba wynając ją osobno. Sama praca przesiewacza polega na tym, że operator koparki nakłada ziemię do przesiewacza. Ta zjeżdża na taśmie do obrotowego bębna, który separuję odpady od czystej ziemi. Następnie materiał trafia na dwie taśmy. Jedną wylatują śmieci (np. kamienie, trawa, glina) a drugą wyjeżdża przesiana przez sito ziemia. Jest to bardzo proste rozwiązanie, choć sama maszyna wymaga operatora zdolnego np. do zwiększania bądź zmniejszania obrotów, składania i rozkładania urządzenia czy kontrolowania przebiegu pracy przesiewacza bębnowego.

Czy warto przesiewać?

Separacja odpadów od zdrowej ziemi jest bardzo korzystna. Nie tylko dlatego, że czystą ziemię można później sprzedać, ale również z powodu jej właściwości. Dobrej jakości materiał może posłużyć nam jako kamień węgielny pod przepiękny trawnik czy nawet cały ogród. Co więcej czarna ziemia spełni funkcję grządek wysokiej jakości czy nada się do wypełnienia doniczek. W gruncie rzeczy oferta przesiewania ziemi przez sito kierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw wykonujących różnego rodzaju przetargi na segregację odpadów, budowę skwerów, ulic, chodników czy parków. Warto pamiętać, że usługodawcy osobno liczą koszt wynajęcia koparki. Sam przesiewacz z kolei wymaga obecności minimum jednego operatora. Niemniej jednak cena za przesiewanie ziemi stoi na bardzo niskim poziomie w stosunku do potencjalnych zysków. Mowa tu o zyskach nie tylko ekonomicznych, ale i estetycznych. W dodatku przesiewanie jest bardzo ekologiczne i zdrowe dla środowiska naturalnego.