Przesiewanie jako sposób na oddzielenie odpadów od ziemi

Sam proces przesiewania polega na odfiltrowywaniu czegoś przez sito lub inne urządzenie, separując jedno od drugiego (np. mniejsze cząstki od większych). W przypadku przesiewania ziemi proces zakłada przepuszczenie materiału przez sito w celu oddzielenia ziemi od różnego rodzaju odpadów (np. chwastów, kamieni, śmieci). Samo sito może być ręczne lub mechaniczne. Jeżeli chodzi o pracę takich przesiewaczy jak PRONAR MPB 14.44, to mamy tu do czynienia z mechanicznym sitem napędzanym przez silnik spalinowy maszyny. Ziemia przesuwana jest wewnątrz bębna z sitem za pomocą gumowych taśm. Wewnątrz dochodzi do separacji zdrowej ziemi od odpadów. Materiał wylatuje w dwóch różnych miejscach. Przesiewanie ma największe zastosowanie w przemyśle budowlanym, geologicznym czy rolniczym. Przesiana ziemia może być użyta w różny sposób.

Przesiewanie – co zrobić z przesianą ziemią?

Przesiana ziemia to bardzo dobry surowiec, który można wykorzystać na różne sposoby. Po pierwsze samo przesiewanie nierzadko wiąże się z konkretnym celem. Takim celem może być chociażby przekopanie terenu pod budowę nowego parku. Praca przesiewacza da ziemię, która stanie się kamieniem węgielnym dla pięknych trawników czy klombów. Innym sposobem zastosowania przesianej ziemi jest wysypanie jej wokół nowo wybudowanego domu, by stworzyć piękny i zdrowy ogród.

Dobrą ziemię można też sprzedać. Cena za tonę wynosi około 30 zł. Warto wziąć pod uwagę, że w ciągu całodniowej pracy przesiewacza bębnowego oraz jego operatora maszyna jest w stanie dać aż kilkaset ton czystej, przesianej ziemi. Na przesiewaniu można więc zarobić.

Kto korzysta z usług przesiewania?

Do najczęstszych klientów usługodawców oferujących wynajem przesiewacza należą:

  • osoby prywatne – najczęściej ludzie chcący przekopać ogród, aby posadzić rośliny na zdrowej ziemi.
  • firmy budowlane i porządkowe – kiedy zyskają przetarg na budowę parku bądź skweru.
  • firmy zajmujące się segregacją odpadów – na przesianej ziemi można nieźle zarobić, dlatego firmy chętnie korzystają z usługi przesiewania.
  • rolnicy – osoby nie tylko chcące pozbyć się śmieci z gleby, ale również tacy, którzy chcą na tym zarobić.

Z usługi tej w gruncie rzeczy może skorzystać każdy. Wystarczy tylko znaleźć usługodawcę. Jednym z nich, działającym w Poznaniu i okolicy jest firma Bruk-bau.pl mająca w swym asortymencie przesiewacz bębnowy PRONAR MPB 14.44.

Ile kosztuje przesianie ziemi?

Biorąc pod uwagę fakt, ile można zarobić, sprzedając zdrową i czystą ziemię, ceny wynajmu przesiewaczy bębnowych nie są wygórowane. Warto jednak wiedzieć, że klient płaci nie za sam wynajem, a czas pracy maszyny, czas pracy operatora oraz dostarczenie urządzenia na docelowe miejsce – im dalej, tym drożej. Zwykle jednak ceny wahają się w okolicach 250 zł netto na godzinę. Wynajęcie przesiewacza na cały dzień roboczy to koszt rzędu nieco ponad 2000 zł. Niemniej jest to opłacalne, a samo przesiewanie ma sporo zalet. Jest to też bardzo ekologiczne rozwiązanie. W ten sposób oczyszczamy glebę z różnego rodzaju śmieci, dbamy o środowisko i wspomagamy rozwój flory czy to wokół naszego domu, czy w budowanych parkach lub zielonych skwerach.

Polecane artykuły:

Przeczytaj artykuł o przesiewaniu kruszców!