Przesiewanie ziemi i przesiewanie kruszców

Przesiewanie kruszców to proces, który ma ogromne znaczenie dla branży minerałów i metali szlachetnych. To właśnie dzięki niemu można oddzielić cenne kruszce od zanieczyszczeń i odpadów (np. ziemi, gliny, chwastów). Pozwala to na uzyskanie wysokiej jakości surowca nadającego się do dalszej obróbki lub użycia. Jednakże przesiewanie kruszców oraz ziemi to nie tylko kwestia jakości surowca. To także sposób na ograniczenie strat materialnych, zwiększenie wydajności całego procesu i oszczędzanie pieniędzy. Jakie są główne zalety przesiewania kruszców?

Przesiewanie ziemi i kruszców – zalety

Można powiedzieć, że przesiewanie to proces nie tylko ekologiczny, ale i ekonomiczny. Odpowiedź na to, czy przesiewanie ziemi jest opłacalne, tkwi w licznych korzyściach płynących z samego procesu. Oto główne zalety przesiewania kruszców:

  • Możliwość uzyskania wysokiej jakości surowca do dalszego użycia – przesiewanie oddziela to, na czym nam zależy, od zwykłych odpadów.
  • Przesiewanie potrafi ograniczać straty materialne – wynajęcie przesiewacza będzie zawsze tanie w stosunku do potencjalnych zysków płynących z uzyskiwanego surowca, który później można sprzedać.
  • Ponadto separowanie surowców takich jak ziemia czy kamień od śmieci i odpadów zwiększa wydajność całego procesu produkcyjnego niejednej firmy.

Czas trwania procesu przesiewania kruszców czy przesiewania ziemi jest różny i zależy od wielu czynników takich jak rodzaj materiału do przesiania, stopień jego zanieczyszczenia, wybór konkretnego sprzętu itp. Koszty również mogą się różnić w zależności od wyżej wymienionych czynników.

Przesiewanie się po prostu opłaca

Przesiewanie kruszców może być opłacalne, jeśli uzyskany surowiec ma wysoką wartość. Dzięki przesiewaniu oddzielamy pożądany materiał od niepożądanych odpadów. Przesiewanie ziemi pozwala ograniczyć straty materialne, bo odzyskujemy zanieczyszczony surowiec, który i tak byśmy wyrzucili. Sprzedając go, możemy na tym zarobić, co nie tylko da nam pieniądze, ale pozytywnie wpłynie na rentowność przedsiębiorstwa. Przesiewanie kruszców jest często stosowane przez firmy zajmujące się odbiorem odpadów.

Należy jednak pamiętać, że przesiewanie wiąże się z pewnymi kosztami takimi jak zużycie energii, konieczność napraw maszyny (np. PRONAR MPB 14.44 o wydajności do 150m3/h), koszt pracy operatora maszyny oraz dojazd na miejsce robót. Niemniej jednak warto określić, czy tego typu zabieg się nam opłaci i przeanalizować wszystkie koszty, jakie trzeba uwzględnić. Cena przesiewania kruszców przesiewaczem bębnowym liczona jest w godzinach pracy maszyny – około 250 zł netto na godzinę.

Gdzie skorzystać z efektu pracy przesiewacza?

Przesianą ziemię możemy wykorzystać w różny sposób w zależności od jej składu oraz jakości. Świetnie zagra rolę gleby pod sadzenie roślin, czyli budowę ogrodów, klombów i terenów zielonych. Oprócz tego dobrej jakości ziemię można też sprzedać. Cena za tonę wynosi 30 zł. Maszyna w ciągu ośmiu godzin pracy jest w stanie przesiać kilkaset ton materiału.

Z kolei przesiane kamienie i kruszce wykorzystamy w przeróżny sposób np. jako materiał do budowy dróg, ścieżek w parkach czy produkcji materiałów budowlanych.

Jak widać, przesiewanie ziemi niesie za sobą wiele korzyści.

Polecane artykuły:

Przeczytaj artykuł o przesiewaniu ziemi!